Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 400USG220MEFCSN25X30
400USG220MEFCSN25X30
5S-400USG220MEFCSN25X30
400USG220MEFCSN25X30
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:220??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.58A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.212A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.984 Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260 (32.00mm)