400USG180MEFCSN22X35
5S-400USG180MEFCSN22X35
400USG180MEFCSN22X35
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP-IN
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | USG |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.45A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.03A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |