400TXW180MEFC18X45
5S-400TXW180MEFC18X45
400TXW180MEFC18X45
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | TXW |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.04A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.56A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.870 (47.50mm) |