400MXK330MEFCSN30X30
5S-400MXK330MEFCSN30X30
400MXK330MEFCSN30X30
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 330??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.56A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.184A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |