400MXK270MEFCSN25X30
5S-400MXK270MEFCSN25X30
400MXK270MEFCSN25X30
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.43A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.002A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |