400MXK150MEFCSN22X25
5S-400MXK150MEFCSN22X25
400MXK150MEFCSN22X25
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 150??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.03A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.442A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |