400MXK1000MEFCSN35X50
5S-400MXK1000MEFCSN35X50
400MXK1000MEFCSN35X50
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.7A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.78A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |