400MXH270MEFCSN25X35
5S-400MXH270MEFCSN25X35
400MXH270MEFCSN25X35
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXH |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.49A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.086A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |