400MXG560MEFCSN35X40
5S-400MXG560MEFCSN35X40
400MXG560MEFCSN35X40
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.05A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.87A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |