400MXG470MEFCSN35X35
5S-400MXG470MEFCSN35X35
400MXG470MEFCSN35X35
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.83A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.562A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |