400MXG270MEFCSN22X50
5S-400MXG270MEFCSN22X50
400MXG270MEFCSN22X50
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.62A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.268A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |