400MXG220MEFCSN20X50
5S-400MXG220MEFCSN20X50
400MXG220MEFCSN20X50
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.44A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.016A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787 Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |