400LSQ5600MNB77X141
5S-400LSQ5600MNB77X141
400LSQ5600MNB77X141
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LSQ |
| Capacitance: | 5600??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 14.5A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 17.11A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.236 (31.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.032 Dia (77.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.630 (143.00mm) |