400LEX2.7MEFC8X11.5
5S-400LEX2.7MEFC8X11.5
400LEX2.7MEFC8X11.5
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LEX |
| Capacitance: | 2.7??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 43mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532 (13.50mm) |