400HFG1500MBN45X70
5S-400HFG1500MBN45X70
400HFG1500MBN45X70
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.83A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 6.762A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.835 (72.00mm) |