400HFG1200MBN45X60
5S-400HFG1200MBN45X60
400HFG1200MBN45X60
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.26A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 5.964A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |