400BXW220MEFC18X50
5S-400BXW220MEFC18X50
400BXW220MEFC18X50
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.22A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.745A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |