400BXW180MEFR18X45
5S-400BXW180MEFR18X45
400BXW180MEFR18X45
CAP ALUM 180UF 20% 400V T/H
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.095A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.464A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850 (47.00mm) |