400BXW150MEFR18X40
5S-400BXW150MEFR18X40
400BXW150MEFR18X40
CAP ALUM 150UF 20% 400V T/H
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 150??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 985mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.216A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |