400BXW150MEFR16X50
5S-400BXW150MEFR16X50
400BXW150MEFR16X50
CAP ALUM 150UF 20% 400V T/H
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 150??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 995mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.239A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |