400BXW120MEFR16X35
5S-400BXW120MEFR16X35
400BXW120MEFR16X35
CAP ALUM 120UF 20% 400V T/H
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 120??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 810mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.823A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |