400BXW100MEFR12.5X50
5S-400BXW100MEFR12.5X50
400BXW100MEFR12.5X50
CAP ALUM 100UF 20% 400V T/H
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 100??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 760mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.71A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |