400BXF12MT810X16
5S-400BXF12MT810X16
400BXF12MT810X16
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | BXF |
| Capacitance: | 12??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 135mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 450mA @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.709 (18.00mm) |