Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 381LX682M010H012
381LX682M010H012
5S-381LX682M010H012
381LX682M010H012
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SNAP
Series:381LX
Capacitance:6800??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):111 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.3A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP