Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 380LX680M450H012
380LX680M450H012
5S-380LX680M450H012
380LX680M450H012
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Series:380LX
Capacitance:68??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.93 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:800mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP