380LX391M500A052
5S-380LX391M500A052
380LX391M500A052
CAP ALUM 390UF 500V 20% SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 380LX |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 425 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.22A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.11A @ 20kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - Snap-In |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)