Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 380LQ332M063H042
380LQ332M063H042
5S-380LQ332M063H042
380LQ332M063H042
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Series:380LQ
Capacitance:3300??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):126 mOhm @ 120Hz
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:2.72A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.13A @ 20kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP