35ZT470MG412.5X20
5S-35ZT470MG412.5X20
35ZT470MG412.5X20
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | ZT |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 4000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 774mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.72A @ 100kHz |
| Impedance: | 28 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)