35YXH220MEFC10X12.5
5S-35YXH220MEFC10X12.5
35YXH220MEFC10X12.5
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | YXH |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 432.5mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 80 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551 (14.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)