Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 35USG8200MEFCSN22X40
35USG8200MEFCSN22X40
5S-35USG8200MEFCSN22X40
35USG8200MEFCSN22X40
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:8200??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:3.47A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.991A @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP