35USG33000MEFCSN35X50
5S-35USG33000MEFCSN35X50
35USG33000MEFCSN35X50
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP-IN
| Series: | USG |
| Capacitance: | 33000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 7.49A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 8.614A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)