Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 35TWL33MEFC6.3X11
35TWL33MEFC6.3X11
5S-35TWL33MEFC6.3X11
35TWL33MEFC6.3X11
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:TWL
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:120mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency180mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP