Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 35TRV1500M18X16.5
35TRV1500M18X16.5
5S-35TRV1500M18X16.5
35TRV1500M18X16.5
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:TRV
Capacitance:1500??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:930mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.55A @ 100kHz
Impedance:64 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709 Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669 (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.748 L x 0.748 W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial
Other::Can - SMD
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP