35TRV1000M16X16.5
5S-35TRV1000M16X16.5
35TRV1000M16X16.5
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | TRV |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 870mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.45A @ 100kHz |
| Impedance: | 66 mOhm |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669 (17.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)