35PK1000MEFCT810X20
5S-35PK1000MEFCT810X20
35PK1000MEFCT810X20
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | PK |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.18A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.416A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)