35MXG5600MEFCSN22X35
5S-35MXG5600MEFCSN22X35
35MXG5600MEFCSN22X35
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP-IN
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 5600??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.13A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.4495A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)