Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 35MH54.7MEFCTZ4X5
35MH54.7MEFCTZ4X5
5S-35MH54.7MEFCTZ4X5
35MH54.7MEFCTZ4X5
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:MH5
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:17mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency25.5mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059 (1.50mm)
Size / Dimension:0.157 Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.256 (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP