350TXW39MEFC8X45
5S-350TXW39MEFC8X45
350TXW39MEFC8X45
CAP ALUM 39UF 20% 350V RADIAL
| Series: | TXW |
| Capacitance: | 39??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 370mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 555mA @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.870 (47.50mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)