Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 350MXG150MEFCSN22X30
350MXG150MEFCSN22X30
5S-350MXG150MEFCSN22X30
350MXG150MEFCSN22X30
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:MXG
Capacitance:150??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.06A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.484A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260 (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP