350LSU2200MNB51X118
5S-350LSU2200MNB51X118
350LSU2200MNB51X118
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LSU |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 8.7A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 12.18A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.858 (21.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.008 Dia (51.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.803 (122.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - Screw Terminals |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)