350HFG2700MBN45X100
5S-350HFG2700MBN45X100
350HFG2700MBN45X100
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 2700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 6.43A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 9.002A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.016 (102.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)