350HFG1800MBN45X75
5S-350HFG1800MBN45X75
350HFG1800MBN45X75
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5.19A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 7.266A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.031 (77.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)