350HFG1800MBN40X90
5S-350HFG1800MBN40X90
350HFG1800MBN40X90
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5.59A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 7.826A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.622 (92.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)