350HFG1500MBN45X65
5S-350HFG1500MBN45X65
350HFG1500MBN45X65
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.62A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 6.468A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.638 (67.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)