350HFG1000MBN45X50
5S-350HFG1000MBN45X50
350HFG1000MBN45X50
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.71A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 5.194A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - 4 Lead |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)