350BXC47MEFC16X20
5S-350BXC47MEFC16X20
350BXC47MEFC16X20
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BXC |
| Capacitance: | 47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 432mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.08A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)