338LBB035M2BC
5S-338LBB035M2BC
338LBB035M2BC
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LBB |
| Capacitance: | 3300??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 125.6 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.05A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.5625A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - Snap-In |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)