Aluminum CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 3198FE313U050KMA5
3198FE313U050KMA5
5S-3198FE313U050KMA5
3198FE313U050KMA5
CAP ALUM 31000UF 50V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 3198 |
| Capacitance: | 31000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.75 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50V |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Operating Temperature: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Polarization: | -40??????C ~ 105??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.125 (28.58mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.500 Dia (63.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 4.125 (104.78mm) |
| Mounting Type: | - |
| Package / Case: | Chassis Mount |
| Other:: | Radial |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)