301271T160HL2
5S-301271T160HL2
301271T160HL2
CAP ALUM 270UF 10% 50% 160V RAD
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | 301 |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.5 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 160V |
| Lifetime @ Temp.: | 391 mOhm @ 120Hz |
| Operating Temperature: | 4000 Hrs @ 85??????C |
| Polarization: | -55??????C ~ 105??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.300 (7.62mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.875 (22.22mm) Height |
| Surface Mount Land Size | 2.125 (53.98mm) |
| Mounting Type: | - |
| Package / Case: | Through Hole |
| Other:: | Radial |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)