Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 25TRV1500M16X16.5
25TRV1500M16X16.5
5S-25TRV1500M16X16.5
25TRV1500M16X16.5
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:TRV
Capacitance:1500??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:870mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.45A @ 100kHz
Impedance:66 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669 (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial
Other::Can - SMD
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)